יחידת המתאבדים ונשים משוגעות

Harley-Quinn-Movie-Hammer-Mallet

חיכיתי לסרט הזה כל כך הרבה זמן. צפיתי בכל הArrowverse, בסדרה המצויירת של באטמן, בליגת הצדק, בסדרה גות'האם, ויש גם כמה חוברות קומיקס שיעידו עליי שיש בי מעט פנאטיות ליקום DC ולסיפורים ולדמויות שבו. הגעתי לסרט עם ציפיות גבוהות ואפשר בהחלט להעיד שהציפיות שלי נענו. זה היה אפי, ובניגוד לסרטים הישנים יותר של DC, זה היה עשוי טוב מאוד. כמובן שלא אתן ספויילרים, הסרט רק יצא, אבל כן רציתי להתמקד בדמות של הארלי קווין ובדימוי של האישה המשוגעת.

בחברה שסוגדת לרציונל וחיה על היררכיות, יש את הפגום, המוחלש, האחר, ואותו אחר מקולקל עוזר לבנות את מי שבמרכז, להגדיר את הלא בסדר כדי להיות דוגמא נגדית עבור בעל האינטלקט, הרציונלי, הראוי. היררכיות של נורמלי מול לא נורמלי קיימת גם במיניות ומגדר, ולא רק בהתנהגויות ותרבויות שוליים, ובכל מקרה, הן משתלבות נהדר בדימוי עתיק היומין שנראה שלא עוזב נשים, דימוי האישה המשוגעת.

החברה שלנו חיה על אופוזיציות בינאריות, שחור ולבן, גבר ואישה, טוב ורע, אור וחושך, תקין ופגום, חזק ומוחלש. תרבות שסובבת סביב ערכים גבריים רואה את הנשי בתור משהו נגדי, הפוך, וההשלכות ללהיות האחר, ההפוך, נצרבות באספקטים מרובים בחיינו.

בואו נתעכב לרגע על הארלי קווין, המשוגעת שכל כך נהנים לצפות בה, היא האטרקציה, היא מה שזוהר בסרט, כמה שהיא יותר פגומה הקהל נהנה יותר. היא דמות מאוד עצמתית של אישה שעושה מה שבא לה, גם כשזה לא מקובל או סביר, ועם זאת היא מאוד פגועה, פצועה בראש, כנועה לבן זוגה המתעלל, סומכת עליו בעיניים עצומות ומספקת את ההנאה של כל מי שצופה בה. הארלי מציגה אישה מתוסבכת, אישה שכואב לה הרבה והיא לא צפויה, לא רציונלית, הסיוט והפנטזיה של כל גבר.

לא מעט ניתן לראות בתרבות שלנו דימוי של אישה פצועה ולרוב גם רמיזות לזה שמגיעה לה. בנוסף לזה שהיא פגועה ומגיע לה מוכנסים לרעיון הזה אלמנטים אירוטיים. תחשבו על הדימויים החוזרים על עצמם של הזונה שנרצחת, הנאנסת שמואשמת בגלל לבוש חשוף ושתייה מרובה, העלמה במצוקה שחוטפים ומכים כדי לחדד את כוחו של הגיבור שיציל אותה. הגוף הנשי חשוף בתרבות הפופולארית לניצול, להכאבה, לאלימות, ובו זמנית נעשה קישור בין הפציעה של הנשיות לסקס. הכאב של גוף האישה מקושר יחד עם העונג של הצופה הגבר. כך גם הדמות של הארלי קווין, היא פצועה, היא ילדה רעה שמקבלת מה שמגיע לה, וכל ההצגה שלה נוטפת מיניות.

crazy

אותה פצועה היא גם משוגעת. יש לנשים היסטוריה עם "מרפאים" גברים שמדביקים להן מחלות נפש. עד היום נשים לא משתחררות מהדימוי של האישה ההיסטרית. כשאישה נסערת יקראו לה היסטרית (ולא משנה מה הנסיבות), הלגיטימציה לרגשות של נשים, לדברים שנשים אומרות מתערערת על ידי ה"עובדה" שהן היסטריות, אמוציונליות, מתנהגות כמו משוגעות. על אותם דברים שלנשים קוראים משוגעות, לגברים יקראו אקסצנטריים. צריך שגבר יעשה משהו באמת משוגע כדי שיקראו לו משוגע. החוויה הגברית מקבלת יותר כבוד, המשמעות של המילים שלהם מקבלת יותר רלוונטיות, בעוד שהאישה תוצג כלא רציונלית, כפחות רלוונטית. אגב, גם למחלת ההיסטריה הנשית יש הרבה הכנסה של מימדים אירוטיים, כמו הטיפול שהרופאים הגברים נתנו לנשים החולות.

הסבל של האחת הוא העונג של האחר. זה אספקט אחד שאפשר להבין, אבל חוץ מזה, לא חסר טשטוש של נשים עם אותו דימוי, עם הקטנה, אתם יודעים, הדבר הזה שמלווה נשים לאורך ההיסטוריה, כמו שבזמן שהחלו לרכב על אופניים, ניסו למנוע מנשים את חופש התנועה החדש שניתן להן בטענות שמה שהן עושות עם הרגליים ברכיבה לא צנוע ושזה אף יפגע להן במערכת הרבייה. אותה חשיבות למערכת הרבייה על חשבון החופש והבחירות של נשים הועלתה גם בדיון של האם לתת או לא לתת לנשים ללמוד באוניברסיטאות, בטענה שהמוח הנשי קטן יותר, הידע הרב יכביד על נשים ויגרום לחוסר פריון. אותו רציונל מקודש שבעיני אין בו שום הגיון, הכה גם בנוגע למחלות נפש, שם המדענים הגברים המציאו מחלת נפש לנשים שפעילות לזכויות בעלי חיים, פסיכוזופיליה, שהיוותה את המאבק של אותם מדענים להמשיך לעשות ניסויים בבעלי חיים, (עוד מוחלש שבונה את החזק בחברה של היררכיות.) עוד על פסיכוזופיליה תמצאו בכתבה ממש מוצלחת בעברית. ציטוט משם- "מנהל מרכז הניסויים רוקפלר, ד"ר James P  Warbasse אימץ טענה של מדען גרמני שחילקה את הנשים לשני סוגים: הטיפוס האימהי והטיפוס הזנותי. המתנגדות לניסויים היו שייכות כדבריו לסוג הזנותי. "ד"ר דנה חקר ותאר את מחלת הנפש פסיכוזופיליה" הוא כתב "מחלת נפש זו מתאפיינת באהדה מוגזמת לחיות הנחותות והיא קשורה גם לאשליה שאותן החיות נרדפות ע"י האדם". "

אז כאן הצגתי את האישה המשוגעת עם התעודות (שניתנו לה על ידי גבר המתבונן בה), וזה מעניין לחשוב על הדמות של הארלי כמי שהייתה שייכת לצד השני, כשהתחילה בתור הפסיכיאטרית של הג'וקר, כשהגבר היה המשוגע בסיפור. בגרסאות מסויימות היא הייתה המטפלת שלו והתערערה מהאהבה האובססיבית שלה אליו, ובגרסאות אחרות הייתה קצת מעורערת מלכתחילה והשיגה את ההשכלה שלה בדרכים פחות לגיטימיות. אני לא בטוחה מה יותר גרוע, אם הארלי הייתה דמות של אישה שלא מגיעה לה מלכתחילה עצמאות וקריירה מכובדת, או שהייתה לה כזו בצדק והיא נלקחה בכזו קלות יחד עם השפיות שלה.

ובכל זאת, עם כל הביקורת שיש לי על הדמות של הארלי קווין, היא חלק ממגוון הדמויות הנשיות הכוחניות והעוצמתיות שיש בקומיקס DC. ניתן לראות הרבה דמויות נשיות ויותר משני סוגים שאמורים לקשט, אלו לא רק אישה רעה וסקסית מול אישה טובה ולגיטימית כמו שמקובל לכתוב דמויות נשיות. בקומיקס של די סי יש קשת רחבה של נשים עם המון כוח, בין אם הן שייכות לליגת הצדק ובין אם הן עושות טרור בגות'האם. קיימות נבליות שאני מאוד אוהבת כמו פוייזן אייבי, גיבורות נהדרות כמו הקנרית השחורה או סופרגירל בגרסה הטלוויזיונית החדשה, וגם אנטי גיבורות כמו הציידת וקאטוומן, כשקאטוומן בשלל הגרסאות שלה מהווה דמות מצוינת. בכל מקרה, גם כשסוף סוף ניתנות לנו דוגמאות לכוח נשי, בקומיקס ובכלל בתרבות שלנו יש הרבה מה לתקן כשזה נוגע ליחס לנשים. רק צריך להתבונן ולהבין מה מובנה לנו בתרבות, ולנסות כמה שפחות להפנים בחיים שלנו דפוסים שיכולים לפגוע בנו, חוץ מזה, רצוי מאוד ליהנות, ואני כבר מחכה בקוצר רוח לסרט ציפורי הטרף.

עריכה-

ברור לי שהארלי קווין מכילה בה עוצמות, אבל היא רחוקה מלהוות סמל פמיניסטי. הפוסט עצמו עוסק באופן שהחברה מדביקה שיגעון לנשים בצורה כמעט אוטומטית, והאופן שהיא מדביקה את השיגעון לנשים הוא בין היתר בעזרת דימויים בתרבות, למשל הארלי קווין. לא מדובר פה על הג'וקר כי הוא דמות שולית יחסית בסרט ובכלל ביחידת המתאבדים בגרסאות נוספות שלה, הוא אינו חלק מהיחידה והדגש הוא על הארלי, כך גם הזרקור בסרט שבו זמנית אמנם נותן לה כוח, והמון זוהר, אבל משתמש בזה נגד האישה הרגילה שכל יום מתמודדת עם דימויים מקטינים נוספים שמערערים על האנושיות שלה. כשאישה מוחפצת היא עצמה יכולה להיות מועצמת מהאקט, אבל זה משליך על האופן שבו החברה מרשה לעצמה להתייחס לנשים. כשמדובר על אישה ובעיקר על דמות פיקטיבית פופולארית ואפילו אהובה, היא לא מייצגת רק את עצמה. אני מבינה שחסרות דמויות עוצמתיות של נשים על המסך, והארלי אכן דמות נשית עוצמתית, אמרתי את זה ואני עומדת מאחורי זה, אבל יש בה גם הרבה חולשה ודפוסים תרבותיים שפועלים נגד נשים. אני לא רואה את זה כנכון לקבל את הפירורים שהתרבות נותנת לנשים ולהאחז בהם בכוח, יש דברים בעייתיים שאם לא נכיר בהם אותן דמויות מעצימות יכולות לעשות פעולה הפוכה. אני לא מסתפקת בפירורים, אני רוצה לראות על המסך דמויות נשיות מועצמות שנועדו בשביל נשים, ולא נועדו כדי לענג את הצופה הגבר ולזרוק בקטנה משהו על גירל פאוור. אי אפשר להתעלם מזה שהארלי עברה התעללות על ידי בן הזוג שלה, אי אפשר להתעלם מזה שהכאב של הארלי קווין מגיע במקביל עם העונג של הצופה. אפילו שהיא דמות חזקה, היא עדיין כנועה ועדיין נועדה לענג את הצופה. המיניות שלה כמובן לגיטימית בעיני, אבל באופן שבו הכותבים משתמשים בה היא פועלת נגד האישה. אז זה סבבה והכל שיש דמות נשית חזקה ואשמח גם לעוד, אבל כמו בסדרות המצויירות של די סי שמראות את הדמויות הגבריות של הגיבורים בתור גיבורים ואת הדמויות הנשיות של הגיבורות בתור נשים שהן גם גיבורות, זה לא מספיק לי ואני רוצה יותר מזה. הארלי קווין היא רק חלק מההדבקה התרבותית של שיגעון לנשים, עד כמה שאני רוצה לראות דמויות נשיות חזקות, אימוץ דימויים עם היסטוריה של פעילות נגד נשים זה לא לגיטימי בעיני. חושבת אחרת? רואה בהארלי קווין סמל להעצמה נשית? תכתבי על זה פוסט מפורט ושימי לינק כאן בתגובות.

2 תגובות הוסיפו את שלכם

 1. Yonatan K הגיב:

  שכחת לציין את זה שגם בmarvel לאחרונה נשארים פחות חייבים עם דמויות נשיות כוחניות כמו ג'סיקה ג'ונס 🙂

  כתבה מעניינת ונותנת הרבה נקודות למחשבה – היית יכולה גם לתת קצת יותר רקע על הארלי קווין לאלו מאיתנו שפחות שוחים בחומר 😉

  אהבתי

  1. talrudin הגיב:

   דמויות של מארוול זה כבר לפוסט אחר, יש כמה פנינים, בעיקר ג'סיקה ג'ונס והנשים באקס מן, למרות שלרוב הם מאכזבים, ביחס לנשים ובביצוע הסרטים (חוץ מהסרטים של אקס מן).

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s